Anne Sütü: Emzirmede En Önemlisi

Çekirdek aile olan anne baba ve bebeğin birbirleri ile sağlıklı bağlanmaları mutlu bir aile için ilk ve en önemli adımdır. Annenin doğum sırasında uyanık ve aktif olması, bebek ve anne bağlanması için mükemmel bir başlangıçtır. Babanın desteği, ilk anlardan itibaren anneye güven vererek huzurlu ortam sağlar, bu da annenin bebeği ile ilişkisine yansır. Emzirirken annenin rahat olmasıyla bebeğin sadece fiziksel değil ruhsal gelişimi için de sağlam temeller atılmış olur.

Bebeğini emziren annelerden hislerini ifade etmelerini isterseniz bir nevi mutluluğu kelimelere dökmeye çalıştıklarını fark edersiniz. Her anne farklı dillerde aynı şeyi anlatmaya çalışıyorsa, aynı soruyu anne sütü ile beslenen bebeklere sorsak daha doğrusu sorabilsek büyük ihtimalle onlar da kendilerine özgü dilleri ile mutluluğu tanımlamaya çalışırlar. Huzurlu uyumaları, tatlı gülücükleri, sevinç çığlıkları hep anne sütü ile doymalarından… Bize verdikleri ödülümüz ise sağlıklı büyümeleri… 

Anne sütü ile beslenen bebeklerin gelişiminde püf noktası sadece besin ihtiyaçlarının en doğru şekilde karşılanıyor olması değil, bebeğin beslenirken annenin yumuşacık kollarıyla kucaklanması, saçlarının okşanması, alışkın olduğu anne sesi ile onunla konuşulması, sevilmesi ile ruhsal doygunluğunun da karşılanıyor olmasıdır. Böylece anne bebeğin duygusal ihtiyaçlarını da kabul ederek tamamlamaya çalışır. Zamanla ağlayan bebeğin ne istediğini anlamaz mı annesi? Biz de nasıl oluyor diye bakarız mucize izler gibi. Bu gerçek mucizeyi içgüdüsel olarak sağlıklı anne bebek bağlanması ile beraberce başarmışlardır. Bebek anneye ihtiyacını söyler anne de elinden geleni en kısa sürede yapar. Sonuçta anneler üstün yeteneklerini geliştirdikçe bir bakarız ki, annemiz hayatımızda bizim için imkansızı başarmaya en çok yaklaşan olmuştur.