Anne Sütü : Emzirebilecek Miyim ?

Annelerin %99’unda gelen süt aynı anda iki bebek büyütebilecek orandadır. Süt beyinden salgılanan hormonlarla üretilir. Bunu bilmek her anneyi rahatlatacaktır. 

Aslında her anne emzirmeye hazırlanmaya gebelik döneminde başlar ve bunu vücudunda gözle görülür değişiklikler ile de takip edebilir. Gebelikte göğüslerde büyüme 3-4 kata kadar ulaşabilir. Bu büyümenin nedeni damarlanmanın artması ve süt kanallarının genişlemesidir. Göğüs ucundaki kahverengi bölge genişler, daha da pürtüklü hal alır, dokunmaya karşı daha da hassaslaşır. Bu her annede kendiliğinden oluşan değişimlerin tamamı emzirmeye hazırlık içindir.

Aslında anneler farkında olmasalar da süt salgısını emzirmeye başladıkları ilk andan itibaren beyinlerinden salgılanan hormonal mekanizmalarla kontrol etmektedirler. Bebeğin anneyi emmeye başlamasıyla, süt salgılanması için ilk uyarı ortaya çıkmış olur. Meme uçlarından alınan sinyaller sinir sistemi aracılığı ile anne farkında olmadan beyine iletilir. Beyinde prolaktin ve oksitosin hormonları salınır. Beyinden salgılanan prolaktin hormonun görevi doğum sonrası memede süt üretimini sağlamaktır. Oksitosin hormonunun görevi ise bebek emerken sütün memeden akmasını sağlamaktır, bunu süt kanallarının etrafındaki kasların kasılmasını uyararak yapar. 

Süt yapımının devam etmesini sağlayan en önemli iki faktör ise bebeğin emmesi ve memelerinin boşaltılmasıdır. Göğüsler dolu olmasa da doğumdan hemen sonra emzirmeye başlamak süt yapımının uyarılması için oldukça önemlidir.  

Doğum sürecinde zorluklar yaşayabilirsiniz. Uzamış doğum, zor doğum, riskli doğum yapmış olabilirsiniz. Bebeğinizde bir takım sağlık sorunları bekliyor olabilirsiniz ya da hiç beklemediğiniz halde bu durumla karşılaşabilirsiniz. Bazen her şey normal olsa da doğum sonrası bebeğinizi emzirmede zorlanabilirsiniz ya da eve geldiğinizde düzeninizi oturturken yardıma ihtiyacınız olabilir.  

Unutmayın ki, her ne zorluk yaşanmış olursa olsun, bir anne olarak dünyanın en güçlü insanısınız! Doğum sürecinde duygularınız çok yoğun olduğu için bu gücünüzü hissetmeyebilirsiniz ama bilin ki siz önünüze çıkabilecek her türlü zorluğu yenebilecek çok büyük bir kahramansınız. Bebeğinizin annesisiniz… 

Doğum ne şekilde olursa olsun eninde sonunda annenin sütü gelecektir; çünkü sütün oluşması hormonsal döngü ile kontrol edilmektedir. Bu durumda ilk ve tek adım konsantre olup emzirmeye odaklanmaktır. Gerçekten sadece yapmanız gereken bir anne olarak bebeğinizi emzirebileceğinizi hissetmek, sütünüzün yeterli geleceğine inanmaktır. Bu her şeyi kolaylaştıracaktır.